Aisystem Tokyo (credits)
Contents
- 1 Bad Omen / Devilish (MD/GEN)
- 2 G Darius (PS)
- 3 Genei Toshi: Illusion City (MCD)
- 4 Honke Hanafuda (SFC)
- 5 Jissen Kyoutei (SFC)
- 6 Kochira Katsushika-ku Kameari Kouenmae Hashutsujo: High-Tech Building Shinkou Soshi Sakusen! no Maki (PS1)
- 7 Konchuu Hakase (GB)
- 8 Lode Runner for WonderSwan (WS)
- 9 Macross 7: Ginga no Heart o Furuwa Sero!! (GBC)
- 10 Nakajima Satoru Kanshuu F1 Hero MD / Ferrari Grand Prix Challenge (MD/GEN)
- 11 Nice On (WS)
- 12 Pachio-kun 2 (GB)
- 13 Operation Thunderbolt (SNES)
- 14 Pachio-kun 3 (GB)
- 15 Pachislot Adventure 3: Bitaoshii 7 Kenzan! (FC)
- 16 Pachislot Kids 2 (GB)
- 17 Pachislot Kids 3 (GB)
- 18 Puzzle Bobble 3 DX / Bust-A-Move 3 DX / Bust-A-Move '99 (PS)
- 19 Rainbow Islands Extra (MD)
- 20 Skull Fang: Kuuga Gaiden (SS)
- 21 Super Shanghai: Dragon's Eye (X68)
- 22 Thunder Fox (MD/GEN)
- 23 Thunderbirds, Gerry Anderson's: Kokusai Kyuujotai Shutsudou seyo! (SFC)
- 24 Uchuu Senkan Gomora (MD)
Bad Omen / Devilish (MD/GEN)
Produce
- Toyoden
Program
- Puru Puru
- Naō & Satōshi
- Kurage
- Mutsushige Tsuji
BG Graphic
- Masayuki Suzuki? (Suzuki)
SP Graphic
- Kenji Ono ("Lisa" Polaire)
Sound
- Hitoshi Sakimoto (YmoH.S)
Special Thanks
- Ohyama Gen
- Daikoku Hisaya
- Akinori Tomonaga (A·Tomonaga)
- Elephant
- Kemono Itas.
- Suzuki
- Mr. G
- Y.H
- Oomori
- Conishi
- Pearl
G Darius (PS)
Director (ディレクター)
- Kazuhiro Oohara (大原和浩)
Programmer (プログラマー)
- Susumu Kitagawa (北川 進)
- Toshinori Akechi (明智敏典)
- Hideyuki Minuma? (見沼英之)
- Masateru Kimoto (木元将輝)
- Tatsuya Yano (矢野達也)
- Kagari Sugita (杉田かがり)
- Yuu Ibuki? (伊吹 有)
Graphics
- Toshimi Inaba (稲葉年美)
- Kouji Ueda (上田孝二)
- Kouji Iida (飯田耕治)
- Hiroki Takahashi (高橋弘規)
- Youko Gotan (五反葉子)Yuka Miyashita (宮下裕香)Satomi Yokose (横瀬さとみ)Reiko Umemoto (梅本鈴子)Megumi Aida (相田恵美)Miwa Sakai (坂井美和)
Genei Toshi: Illusion City (MCD)
Planning/Original Story/Game Design
- Yasuhiko Nakatsu
Scenario/Production
- Masashi Katoh
Character Concept Design
- Hyakkimaru
Map Design
- Hitoshi Suenaga
Monster Design
- Yasuhiro Jinnai
Music Compose
- Tadahiro Nitta
- Yasufumi Fukuda
- Kouji Urita
Mega-CD Special Music
Opening & Ending Themes
Arranged and Computer Programmed by- Hirokazu Ohta
Composed by
- Hirokazu Ohta
Mixed by
- Hiroya Kouzuki
Studio:
- Ohta Factory
- Triad
Mega-CD Special Music
Battle Themes- Yasufumi Fukuda
Image Illustration
- Yukio Kitta
Original Work Staff
- Yasuhiko Nakatsu (Program)
- Syoujiro Aoki (Program)
- Hiroshi Yamada (Program)
- Akira Misoda (Program)
- Katsumi Itoh (Program)
- Masashi Katoh (Script)
- Hyakkimaru (Graphic)
- Hitoshi Suenaga (Graphic)
- Yasuhiro Jinnai (Graphic)
- Kenzoh Furuya (Graphic)
- Youichiro Kawaguchi (Graphic)
- Hiroaki Kubo (Graphic)
- Fumihide Aoki (Graphic)
- Etsuko Taniguchi (Assist)
- Rika Niimi (Assist)
- Tetsuya Seta (Assist)
Mega-CD Work Staff
- Mutaka Ai (Program)
- Tetsuo Niizeki (Program)
- Daikoku Hisaya (Wolfgang Schmidt) (Program)
- Yoshihiro Yokota (Program)
- Tuba (Program)
- Masayuki Suzuki (Graphic)
- Shrine (Graphic)
- Youko Gotan (Gotan) (Graphic)
- Satomi Yokose (Graphic)
- Munemori Morikawa (Graphic)
- Hirotoshi Moriya (Sound)
- Masato Takahashi (Sound)
Promote
- Hideaki Itou
- Toshihide Saitoh
- Hitoshi Deguchi
Special Thanks
- Yoshihara Kabuto (Art Musically Co., Inc.)
Develop
- Arrow Soft Co., Inc.
- Aisystem Co., Ltd.
Honke Hanafuda (SFC)
Executive Producer (エグゼクティブプロデューサー)
- Takayuki Kamikura (神蔵 孝之)
Supervisor (スーパーバイザー)
- Shouichi Iida (飯田 祥一)
- Seiji Tashiro (田代 成治)
- Shuuhei Iida (飯田 就平)
Main Programmer (メインプログラマー)
- Daikoku Hisaya (大黒 久弥)
Sub Programmer (サブプログラマー)
- Naoto Ueshima (上島 直人)
- Toshinori Akechi (明智 敏典)
- Hiroshi Yogiashi (過足 博司)
Art Director (アートディレクター)
- Masayuki Suzuki (鈴木 雅之)
Graphic Design (グラフィックデザイン)
- Youko Gotan (五反 葉子)
Graphic Design (グラフィックデザイン)
- Isao Oguchi (小口 勲)
- Shigeo Wakabayashi (若林 繁雄)
Sound Composer (サウンドコンポーザー)
- Masahito Miyamoto (宮本 真佐人)
Sound Programmer & SE (サウンドプログラマー&SE)
- Kiyohiro Sada (Pure Sound) (禎 清広 (ピュアサウンド))
- Minako Adachi (Pure Sound) (足立 美奈子 (ピュアサウンド))
Hanafuda Master (花札指導)
- Hidehiko Miura (三浦 英彦)
Producer (プロデューサー)
- Satoki? Imai (今井 論樹)
Producer (プロデューサー)
- Atsushi Oosuga (大須賀 篤)
Special Thanks (スペシャルサンクス)
- Hideyuki Kashimura (樫村 英之)
- Takashi Matsuda (松田 隆)
- Masahiro Uramoto (浦本 昌宏)
- Kouichirou Sakurai (桜井 甲一郎)
- Ichirou Honma (本間 一郎)
Planning, Production (企画・制作)
- Imagineer Co., Ltd. (イマジニア株式会社)
Jissen Kyoutei (SFC)
Executive Producer (エグゼクティブプロデューサー)
- Takayuki Kamikura (神蔵 孝之)
Producer (プロデューサー)
- Shouichi Iida (飯田 祥一)
Supervisor (スーパーバイザー)
- Seiji Tashiro (田代 成治)
- Shuuhei Iida (飯田 就平)
Main Programmer (メインプログラマー)
- Susumu Kitagawa (北川 進)
- Naoto Takahashi (高橋 直人)
Sub Programmer (サブプログラマー)
- Kouichi Yamazaki (山崎 晃一)
Graphic (グラフィック)
- Youko Gotan (五反 葉子)
- Toshimi Inaba (稲葉 年美)
Sound (サウンド)
- Kiyohiro Sada (禎 清宏)
- Minako Adachi (足立 美奈子)
Music Compose (ミュージックコンポーズ)
- Masahito Miyamoto (宮元 真佐人)
Game Design (ゲームデザイン)
- Katsuhiko Sugiyama (杉山 勝彦)
- Tadashi Kitamura (北村 正)
Director (ディレクター)
- Atsushi Oosuga (大須賀 篤)
Special Thanks (スペシャルサンクス)
- Hideyuki Kashimura (樫村 英之)
- Takashi Matsuda (松田 隆)
- Masahiro Uramoto (浦本 昌宏)
- Kouichirou Sakurai (桜井 甲一郎)
- Ichirou Honma (本間 一郎)
Authorized by (公認)
- (日本モーターボート競争会連合会)
Production, Planning (制作・企画)
- Imagineer Co., Ltd. (イマジニア株式会社)
Kochira Katsushika-ku Kameari Kouenmae Hashutsujo: High-Tech Building Shinkou Soshi Sakusen! no Maki (PS1)
(voice credits omitted)
Supervisor (スーパーバイザー)
- Shouji Takahashi (高橋 章二)
Production Manager (プロダクションマネージャー)
- Eisaku Maniwa (間庭 英作)
Executive Producer (エグゼクティブプロデューサー)
- Makoto Asanuma (浅沼 誠)
Producer (プロデューサー)
- Yasuomi Shimizu (清水 泰臣)
- Tomoaki Imanishi (今西 智明)
- Toshihiro Suzuki (鈴木 敏弘)
Director (ディレクター)
- Shinsaku Shimada (島田 晋作)
- Kinya Takehana (竹花 欣也)
Main Programmer (メインプログラマー)
- Toshinori Akechi (明智 敏典)
- Susumu Kitagawa (北川 進)
Programmer (プログラマー)
- Hideyuki Kainuma (貝沼 英之)
- Tamotsu Ibuki (伊吹 有)
- Kagari Sugita (杉田 かがり)
Main Designer (メインデザイナー)
- Masayuki Suzuki (鈴木 雅之)
Designer (デザイナー)
- Megumi Aida (相田 恵美)
- Kouji Ueda (上田 孝二)
- Reiko Umemoto (梅本 鈴子)
- Youko Gotan (五反 葉子)
- Miwa Sakai (坂井 美和)
- Hiroki Takahashi (高橋 弘規)
- Yuka Miyashita (宮下 裕香)
- Satomi Yokose (横瀬 さとみ)
Music (ミュージック)
- Kousuke Yamashita (山下 康介)
Music Effector (ミュージックエフェクター)
- Kouji Yamada (山田 耕治)
Production Support (制作協力)
- Asahi Tsuushinsha Co., Ltd. (株式会社 旭通信社)
- Yutaka Sugiyama (杉山 豊)
- Masaki Doi (土井 正樹)
- Gou? Fujita (藤田 剛)
Artwork (作画)
- Gineisha Co., Ltd. (株式会社 銀英社)
Weekly Shonen Jump Editorial Dept. (週刊少年ジャンプ編集部)
- Kazuhiko Torishima (鳥嶋 和彦)
- Toshimasa Takahashi (高橋 俊晶)
- Masao Koike (小池 正夫)
- Fuyuto Takeda (武田 冬門)
Monthly V-Jump Editorial Dept. (月刊Vジャンプ編集部)
- Hideo Yoshikura (吉倉 英雄)
- Yuu Kondou (近藤 裕)
- Kenji Okamoto (岡本 堅史)
- Tsuneo Matsumoto (松本 常雄)
- Naoto Akamatsu (赤松 直人)
- Makoto Iwahara (岩原 誠)
- Hiroyuki Kawai (河合 宏之)
- Miho Suzuki (鈴木 美穂)
Sales Promotion (セールスプロモーション)
- Hisashi Fujiwara (藤原 尚)
- Kouji Hoshikawa (干川 耕司)
- Hirotaka Watanabe (渡辺 浩孝)
- Takahiro Mizuno (水野 貴大)
- Jun Kazumi (鹿住 淳)
- Yumiko Kousaka (河坂 由美子)
- Katsunori Kubo (久保 勝範)
http://raido.moe/staff/ps1/ps1_kochi_kame.html
Konchuu Hakase (GB)
Director, Program (ディレクター·プログラム)
- Kenya Ooishi (おおいし けんや)
Game Design (ゲームデザイン)
- Masaaki Takahashi (たかはし まさあき)
- Kenya Ooishi (おおいし けんや)
Character Design (キャラクターデザイン)
- Naoki Okumura (おくむら なおき)
Map Design (マップデザイン)
- Masaaki Takahashi (たかはし まさあき)
- Naoki Okumura (おくむら なおき)
Graphic (グラフィック)
- Naoki Okumura (おくむら なおき)
- Machiko Yoshida (よしだ まちこ)
- Sonoko Kai (かい そのこ)
- Kouji Ueda (うえだ こうじ)
- Yuka Miyashita (みやした ゆか)
Scenario, Parameter Setting (シナリオ·パラメータせってい)
- Masaaki Takahashi (たかはし まさあき)
Sound (サウンド)
- Kengo Yoshioka (よしおか けんご)
- Yumiko Mori (もり ゆみこ)
- Dota Ando (あんどう どうた)
Cooperation (きょうりょく)
- Shigeru Suzuki (すずき しげる)
- Osamu Sugiyama (すぎやま おさむ)
- Manabu Takeshita (たけした まなぶ)
- Masahide Yamamoto (やまもと まさひで)
- Mayumi Suzuki (すずき まゆみ)
- Nobuyuki Ookuma (おおくま のぶゆき)
- Tomoko Sahara (さはら ともこ)
- Kyoubi Ueda (うえだ きょうび)
- Hiroshi Kikuchi (きくち ひろし)
Producer (プロデューサー)
- Minoru Yagi (やぎ みのる)
Executive Producer (エグゼクティブ·プロデューサー)
- Junichi Suzuki (すずき じゅんいち)
Produced by (せいさく)
- J·WING
http://www.nicovideo.jp/watch/sm17701033
Lode Runner for WonderSwan (WS)
Produced by
- BANPRESTO Co.,Ltd.
Project Producer
- Shintaro Miura
Game Coordination
- Team Arowana
Story by
- Midori Sumidagawa
Program Director
- Maki Yamamoto (Team Arowana)
Program & Graphic
- Ai System Tokyo Co.,Ltd.
Character Design
- Hirofumi Yamamoto
Package Design
- Kotaro Mizuno
Project Support
- Scott K. Tsumura
- Sheila Boughten
- Komei Sumi
Thanks to
- Aqua Rouge Co.,Ltd.
- Studio Stat Company
- Kumakuma Dan Company
- Light Link Music Company
Special Thanks to
- Douglas E. Smith
- Original Creator of Lode Runner
https://www.youtube.com/watch?v=BlcM8X7HXLs
Macross 7: Ginga no Heart o Furuwa Sero!! (GBC)
Producer (プロデューサー)
- Shinji Oda
- Takehiro Horikoshi
- Nobuyoshi Yoshino
Director (ディレクター)
- Akira Namiki
- Toshiharu Baba
Planner (プランナー)
- Yohsuke Hori
Supervisor (スーパーバイザー)
- Hideaki Jatani
Executive Producer (エグゼクティブプロデューサー)
- Michihiro Maeda
Programmer (プログラマー)
- Toshinori Akechi
- Kazuaki Soeda
Graphics (グラフィック)
- Toshimi Inaba
- Koji Ueda
- Kunihisa Gotoh
- Miwa Sakai
- Yuka Miyashita
Sound (サウンド)
- Kenji Tsubakiyama
Special Thanks (スペシャルサンクス)
- Jun-ichi Suzuki
- Takahisa Hirano
- Akira Nakagomi
- Shoichi Sakemoto
- Ritsuko Sakurai
- Katsuo Nakane
Production (せいさく)
- Epoch ((株)エポック社)
Development (かいはつ)
- Gamates ((株)ゲーメイツ)
- Aisystem Tokyo ((株)アイシステム東京)
Nakajima Satoru Kanshuu F1 Hero MD / Ferrari Grand Prix Challenge (MD/GEN)
Japanese version
Producer
- Hiro Nagato (ながと)
- Kuchikukan (くちくかん)
Program
- Kenji Tsubakiyama (つばきやま)
- Murai (むらい)
Design
- Michito Nishino (にしの)
- Octpusy
- Hidetoshi Mibu (ひでとん)
- Toshiya Miyazaki (みやざき としや)
Sound
- Dandy
- Hirotoshi Moriya (もりや)
Thanks
- Takahiro Okada (おかだ)
- Hideki Nakajima
- Masahiro Setoguchi (せとぐち まさひろ)
- Atsushi Toyooka (とよおか あつし)
- Kaede (かえで)
- Hidekazu Nomoto (のもたう)
- Youko Gotan (ごたん)
- Satomi Yokose (よこせ)
- Mutsushige Tsuji (M. Tsuji)
- Daikoku Hisaya
- Kouichirou Yamazaki (K. やまざき)
- 765-SYO
- Satomi (さとみ)
- K. Yakuwa (やっくん)
Overseas version
Produced by
- Hiro Nagato (Nagato)
- Kuchikukan
Program
- Kenji Tsubakiyama (Tsubaki Yama)
- Murai
Design
- Michito Nishino (Nishino)
- Octpusy
- Hidetoshi Mibu (Hideton)
- Toshiya Miyazaki (T. Miyazaki)
Sound
- Dandy
- Hirotoshi Moriya (Moriya)
Thanks
- Takahiro Okada (Okada)
- Hideki Nakajima
- Masahiro Setoguchi (M. Sekiguti)
- Atsushi Toyooka (A. Toyooka)
- Kaede
- Hidekazu Nomoto (Nomotau)
- Youko Gotan (Gotan)
- Satomi Yokose (Yokose)
- Mutsushige Tsuji (M. Tsuji)
- Daikoku Hisaya
- Kouichirou Yamazaki (K. Yamazaki)
- 765-SYO
- Satomi
- K. Yakuwa (Yakkun)
Nice On (WS)
Planner
- Masayuki Suzuki
Programmer
- Toshinori Akechi
- Susumu Kitagawa
- Kenichi Iijima
Designer
- Toshimi Inaba
- Koji Ueda
- Yuka Miyashita
- Miwa Sakai
Sound
- Studio PJ
- Masaki Miyazaki
- Hiroe Shioda
- Kagari Sugita
Producer
- Toru Kikuchi
http://raido.moe/staff/ws/ws_nice_on.html
Pachio-kun 2 (GB)
Producer (ぷろでゅーさー)
- Hirotoshi Motoyama (もとやま ひろとし)
Director (でぃれくたー)
- Kaori Aizawa (あいざわ かおり)
Graphic (ぐらふぃっく)
- Rieko Suzuki (すずき りえこ)
- Ando (あんど)
- Tsuyoshi Sugitani (すぎたに つよし)
Program (ぷろぐらむ)
- Hiroshi Yogiashi (よぎあし ひろし)
Sound (さうんど)
- Kenji Ikeda (いけだ けんじ)
- and (あんど)
- Hirotoshi Motoyama (もとやま ひろとし)
Assistant (あしすたんと)
- Keiko Kojima (こじまけいこ)
Special Thanks (すぺしゃるさんくす)
- Toshinori Akechi (あけち としのり)
Executive Producer (えぐぜくてぃぶぷろでゅーさー)
- Ryozo Gohara (ごうはら りょうぞう)
http://www14.atwiki.jp/gball/pages/146.html
Operation Thunderbolt (SNES)
Director
- Masayuki Suzuki? (Suzuki)
- Daikoku Hisaya (Wolfgang Schmidt)
Producer
- Acorn
Artists
- Masayuki Suzuki? (Suzuki)
- Youko Gotan (Gotan 1500)
- Kazuhiro Ohhara
- Tohru Kawaishi
- Chan Makoto
- Tetsuya Ueda
Main Program
- Daikoku Hisaya (Wolfgang Schmidt)
Program
- Mutaka Ai
Sound
- Yojiro
- Katsuhisa Ishikawa (Babi)
- Naoto Yagishita (Yagi)
- Kazuyuki Onui (Pochi)
- Hisayoshi Ogura (O.G.R. By Zuntata)
Sound Software
- Otokichi
- &
- Kazuhiko Sugiyama (Sugiyama)
Manual Design
- Kazuo Nakagawa
Special Thanks
- Shirou Yasuda
- Kiyoshi Bandou
- Cube Hamadayama
- Yoshinori Abe
- Whales Sakayan
- Hasegawa
- SS
Pachio-kun 3 (GB)
Director (でぃれくたー)
- Kaori Aizawa (あいざわ かおり)
Graphics (ぐらふぃっく)
- Rieko Suzuki (すずき りえこ)
- Tsuyoshi Sugitani (すぎたに つよし)
- Kazuhiro Watanabe (わたなべ かずひろ)
Program (ぷろぐらむ)
- Kenji Tsubakiyama (つばきやま けんじ)
Sound (さうんど)
- Hiroyasu Hoshi (ほし ひろやす)
- Akira Tanaka (たなか あきら)
- Hiroko Watanabe (わたなべ ひろこ)
Assistant (あしすたんと)
- Keiko Kojima (こじまけいこ)
Special Thanks (すぺしゃるさんくす)
- Toshinori Akechi (あけち としのり)
- Hiroshi Yogiashi (よぎあし ひろし)
Executive Producer (えぐぜくてぃぶぷろでゅーさー)
- Ryozo Gohara (ごうはら りょうぞう)
http://www14.atwiki.jp/gball/pages/147.html
Pachislot Adventure 3: Bitaoshii 7 Kenzan! (FC)
People Who Made the Game (つくったひとたち)
Producer (ぷろでゅーさー)
- Megumi Suzuki (すずき めぐみ)
Producer and Graphics (ぷろでゅーさー と ぐらふぃっく)
- Kazuhiro Watanabe (わたなべ かずひろ)
Program (ぷろぐらむ)
- Toshinori Akechi (あけち としのり)
- Kenji Tsubakiyama (つばきやま けんじ)
Graphics (ぐらふぃっく)
- Tsuyoshi Sugitani (すぎたに つよし)
- Yasuyuki Tsuzuki (つづき やすゆき)
- Rieko Suzuki (すずき りえこ)
Music (おんがく)
- Masahito Miyamoto (みやもと まさひと)
- Hirotoshi Motoyama (もとやま ひろとし)
- Hiroko Watanabe (わたなべ ひろこ)
Special Thanks (すぺしゃるさんくす)
- Yuuko Maki (まき ゆうこ)
- Junichi Suzuki (すずき じゅにち)
- Kaori Niitsu (にいつ かおり)
- Kaori Aizawa (あいざわ かおり)
- Hiroshi Yogiashi (よぎあし ひろし)
- Hiroshi Yamaguchi (やまぐち ひろし)
- Jun Takeuchi (たけうち じゅん)
- Hon Kiyokawa (きよかわ ほん)
Executive Producer (えぐぜくてぃぶぷろでゅーさー)
- Ryozo Gohara (ごうはら りょうぞう)
https://w.atwiki.jp/famicomall/pages/1221.html
Pachislot Kids 2 (GB)
Producer (ぷろでゅーさー)
- Hirotoshi Motoyama (ひろとし もとやま)
Director (でぃれくたー)
- Kaori Aizawa (かおり あいざわ)
Graphics (ぐらふぃっく)
- Tsuyoshi Sugitani (つよし すぎたに)
- Rieko Suzuki (りえこ すずき)
- Kazuhiro Watanabe (かずひろ わたなべ)
Program (ぷろぐらむ)
- Hiroshi Yogiashi (ひろし よぎあし)
Music (おんがく)
- Kenji Ikeda (けんじ いけだ)
- Hirotoshi Motoyama (ひろとし もとやま)
Assistant (あしすたんと)
- Kaori Niitsu (かおり にいつ)
- Hiromi Sakurai (ひろみ さくらい)
- Keiko Kojima (けいこ こじま)
Special Thanks (すぺしゃるさんくす)
- Toshinori Akechi (としのり あけち)
- Kenji Tsubakiyama (けんじ つばきやま)
- Megumi Suzuki (めぐみ すずき)
Executive Producer (えぐぜくてぃぶ ぷろでゅーさー)
- Ryozo Gohara (りょうぞう ごうはら)
http://www14.atwiki.jp/gball/pages/626.html
Pachislot Kids 3 (GB)
Incomplete?
Programming (プログラミング)
- Toshinori Akechi (あけち としのり)
Manual (マニュアル)
- Kaori Niitsu (にいつ かおり)
http://www14.atwiki.jp/gball/pages/631.html
Puzzle Bobble 3 DX / Bust-A-Move 3 DX / Bust-A-Move '99 (PS)
Game Design
- Seiichi Nakakuki
- Yuji Koga (Y. Koga)
Program
- Tatsuya Yano
- Masateru Kimoto
- Kenji Yoshioka
- Toshinori Akechi
- Susumu Kitagawa
Character Design
- Takao Yoshiba
- Mari
- Chiho Maeda
- Ken.N
- Yoko Inou
- Masayuki Suzuki
- Reiko Umemoto
- Megumi Aida
- Kouji Iida
Music Compose
- Yukiharu Urita (Y. Urita) (Zuntata)
Software Manual Design
- Naoto Hashizume (N. Hashizume)
Package Design
- Kumi Mizobe (K. Mizobe)
Add Character Voice
- Saori Kunikyo (S. Kunikyo)
Special Thanks
- Seizou Matsutaka (S. Matsutaka)
- Masaki Ogata (M. Ogata)
- Yoshihisa Nagata (Y. Nagata)
- Yuji Iwasaki (Y. Iwasaki)
- Kazuhiro Ohhara
- Eiji Takeshima
- Takashi Shiokawa
- Nak (NJK Techno)
- Yoshio Imamura (Y. Imamura)
- T. Ibuki
Rainbow Islands Extra (MD)
Software
- Hyper Gen
- Gamer Naoki
Character
- Yoshihisa Akashi? (Mad Akasi)
- Danger Gochi
Sound
- Ninjya Odawara
Supervisor
- Zuntata/Hisayoshi Ogura (ZTT OGR)
Directer
- Ojamamusi Hatano
Special Thanks
- Yoichi Sato (Y. Sato)
- Tommy
- Kataru Uchimura (Talk Uchimura)
- Y.K
- I. Fujisue
- Fukio Mitsuji (MTJ)
Game Design
- Gochi Ogo
Skull Fang: Kuuga Gaiden (SS)
Producer
- Minoru Sano
Director
- Toshiyuki Kajiwara
Additional CG Works
- Hiroshi Tamawashi
- Kouji Tomura
Opening Movie Works
- Hiroshi Tamawashi
Software Convert
- Daikoku Hisaya? (Wolfgang Schmidt)
- Naoto Takahashi
- Shigeichi Suzuki
- Masateru Kimoto
- Kenji Yoshioka
- Tatsuya Yano
Graphics Convert
- Toshimi Inaba
- Kouji Ueda
- Kouji Iida
Sound Convert
- Hiroaki Yoshida (Maro) (Gamadelic)
- Masaaki Iwasaki (Koremasa)
Character Voice
- Captain
- Kan Tokumaru
- Hawk
- Nobuyuki Hiyama
- Raven
- Isshin Chiba
- Sparrow
- Konami Yoshida
- Crane
- Michiko Neya
Character Voice Support
- Arts Vision
Software Support
- Kei Ichikawa
- Masaou Tomosawa
- Nozomu Fujita
- Hirofumi Matsumoto
Special Thanks
- Hironori Kobayashi
- Akihisa Suwa
- Minoru Kosaka
- Kazunori Kosugi
- Hiroyuki Tsutsumi
- Hiromichi Nakamoto
- Yoshihiro Yamamoto
- Seylen & Debuggers
Super Shanghai: Dragon's Eye (X68)
USA Original version
"Shanghai II: Dragon's Eye" StaffDeveloped by
- Brian A. Rice, Inc.
Original "Shanghai" Design by
- Brodie Lockard
"Dragon's Eye" Design by
- Michael E. Moore
"Shanghai II" Design by
- Michael E. Moore
Producer
- Michael E. Moore
Associate Producer
- Mitzi S. McGilvray
Programming by
- Brian A. Rice
Assisted by
- William B. Norris IV
- Cliff Falls
- Glenn Lesczak
Art Director
- Steve Snyder
Art by
- Don Woo
- Matthew Sarconi
- Karen Mangum
- Jean Xiong
- Doug Barnett
- Suzie Green
- Jenny Martin
Sound by
- Pete Mokris
Music by
- Russell Lieblich
Japanese Version
"スーパー上海 ドラゴンズアイ" StaffDirector
- Yoshinobu Nakamura
Producer
- Akinori Tomonaga
Exective Producer
- Hiroshi Katsumata
Programming by
- Kazuo Takano
- Yoshihiro Yokota
- Ken Fujiwara
Art by
- Munenori Morikawa
- Mikihiko Funada
- Yasuyuki Osada
Sound (MIDI/sampling) by
- CUBE Co., Ltd.
Sound (FM composed) by
- Masato Takahashi
- Masaru "HOUSE" Suzuki
Layout Creation Cooperation (レイアウト作成協力)
- Oh!X Editorial Department (Oh!X編集部)
- Oh!PC Editorial Department (Oh!PC編集部)
- Comptiq Editorial Department (コンプティーク編集部)
- Technopolis Editorial Department (テクノポリス編集部)
- PC Magazine Editorial Department (PCマガジン編集部)
- Popcom Editorial Department (ポプコム編集部)
- Micom Basic Magazine Editorial Department (マイコンBASICマガジン編集部)
- LOGiN Editorial Department (LOGiN編集部)
- (Syllabary Order, Titles Omitted) (五十音順·敬称略)
Special Thanks to
- Bill Swartz (Mediagenic)
- Susumu Kitagawa
- and other many people
Thunder Fox (MD/GEN)
Graphic Design
- Masayuki Suzuki (M. Suzuki)
- M. Otsuka
- Yoshiaki Kadowaki (Y. Kadowaki)
Program
- Daikoku Hisaya (D. Hisaya)
- Kawataro
- Hyper Gen
- Utan Nabe
- Purupuru
Sound
- Zuntata
Game Design
- Yoichi Sato (Y. Sato)
Special Thanks
- The Other People
Thunderbirds, Gerry Anderson's: Kokusai Kyuujotai Shutsudou seyo! (SFC)
Producer
- 1T Bros.
Directer
- Debuchinsky
Scenario
- Su
Message
- Barso 93 (ばーそ 93)
Program
- Tuba
- Toshinori Akechi (あけち としのり)
- Igawa Ayumi 3-sai (いがわ あゆみ 3さい)
- Wolfgang Schmidt
- Matsu
- R. Iimura
- Kazuo Takano (たかの かずお)
- Akira Nakakuma? (なかくま しゃちょー)
- Shouichi Horishita? (ほりした がいちゅー)
Graphic
- Atsushi Suzuki (すずき あつし)
- Reiko Mitsuhashi (みつはし れいこ)
- Anego Akiyama (あきやま あねご)
Sound
- Kennosuke Suemura (スエムラ ケンノスケ)
Thanks!
- Youko Gotan (Gotan 1500)
- Satomi Yokose (よこせ さとみ)
- Shrine Yukap-
- Tetsu7 (てつ7)
- Suzuki
- Munemori Morikawa
- Bom Ushimura
- Touhoku Shinnsya
https://youtu.be/MDiuSeIQRiI?t=4834
Uchuu Senkan Gomora (MD)
Program Design
- Mutaka Ai
- Daikoku Hisaya
Character Design
- Masayuki Suzuki
- Shigeki Maeda
- Ryuji Watanabe
Background Design
- Aiko Hirosawa
- Ryuji Watanabe
Sound Effect
- Masato Takahashi
Director
- Tsutomu Fuzisawa
Special Thanks
- Toshio Arai
- Isamu Yanagida
- ...and UPL All Staff