Difference between revisions of "C-lab. (credits)"
m (→Action Pachio (SFC)) |
(→Airwolf (FC)) |
||
Line 60: | Line 60: | ||
==Airwolf (FC)== | ==Airwolf (FC)== | ||
− | + | '''Program''' | |
+ | *Hiroki Ookawa? (H. Ohkawa) | ||
+ | *Masayoshi Koyama? (M. Koyama) | ||
− | + | '''Design''' | |
+ | *Junzou Shimada (J. Shimada) | ||
+ | *Mari Miyazawa? (M. Miyazawa) | ||
+ | |||
+ | '''Sound''' | ||
+ | *Kamei | ||
+ | |||
+ | '''Execute''' | ||
+ | *Hiroyuki Hiraiwa (H. Hiraiwa) | ||
+ | |||
+ | ==Dekitate High School (SFC)== | ||
+ | '''Executive Producer''' | ||
+ | *Takehiro Moriyama | ||
+ | |||
+ | '''Planner''' | ||
+ | *Kouji Yamazaki | ||
+ | |||
+ | '''Director''' | ||
+ | *Kouji Yamazaki | ||
+ | *Toshihiko Kitazawa | ||
+ | |||
+ | '''Programmer''' | ||
+ | *Masakichi | ||
+ | *<div style="background-color:yellow">Hiroki Ohkawa</div> | ||
+ | |||
+ | '''Character Design''' | ||
+ | *<div style="background-color:yellow">Kuniyoshi Takazawa</div> | ||
+ | |||
+ | '''Music Composer''' | ||
+ | *Kazuo Sawa | ||
+ | |||
+ | '''Sound Editor''' | ||
+ | *<div style="background-color:yellow">Masayoshi Koyama</div> | ||
+ | |||
+ | '''Graphic Design''' | ||
+ | *<div style="background-color:yellow">Kuniyoshi Takazawa</div> | ||
+ | *<div style="background-color:yellow">Junichi Nishiyama</div> | ||
+ | *<div style="background-color:yellow">Yoshihiro Ohta</div> | ||
+ | *<div style="background-color:yellow">Tomoko Kato</div> | ||
+ | *<div style="background-color:yellow">Kazuo Tsutsui</div> | ||
+ | |||
+ | '''Scenario Design''' | ||
+ | *Kouji Yamazaki | ||
+ | *<div style="background-color:yellow">Junichi Nishiyama</div> | ||
+ | |||
+ | '''Special Thanks''' | ||
+ | *Yoshio Kaminishi | ||
+ | *Takahiro Nagai | ||
+ | *Seiko Kikui | ||
+ | *Shoutaro Yamada | ||
+ | *Izuho Tanaka | ||
+ | *<div style="background-color:yellow">Ryuji Kagota</div> | ||
+ | *Masashi Sannoh | ||
+ | *Tadashi Noguchi | ||
+ | |||
+ | '''Quality Assurance''' | ||
+ | *Kimio Matsumura | ||
+ | *Masayuki Tsuchiya | ||
+ | *Kayo Nishihara | ||
+ | *Teruyo Sakuma | ||
==Keiba Eight Special 2 (SFC)== | ==Keiba Eight Special 2 (SFC)== |
Revision as of 14:49, 27 November 2013
Contents
Action Pachio (SFC)
Producer
- Ryozo Gohara (R. Gohara)
Director
- Hirotoshi Motoyama (H. Motoyama)
- Masao Doi (M. Doi)
Programer
- Hiroki Ookawa (H. Ohkawa)
- Mieko Katou (Mieko)
- Kouichi Nozawa (B. Nozawa)
Designer
- Onoe
- Kenji Furuichi (Hiei Furuichi)
- Yoshihiro Oota (40000000 Ohta)
- Junichi Nishiyama (T.M. Nishiyama)
Art Director
- Takayuki Yasutomi (T. Yasutomi)
Music
- Toshiko Tasaki (Seline)
Sound Effects
- Kazuo Sawa (K. Sawa)
Sound Programer
- Masayoshi Koyama (M. Koyama)
Assistant
- Tome
- T. Uchida
- K. Hisada
Game Design
- Kouji Yamazaki? (K. Yamazaki)
Special Thanks
- Yuina Shibayama (Y. Shibayama)
- Kazz
- Sugio
- Yamakan '92
- Kiyoppy
- Ginetta G4
- Takezou
- B. Corvet
- Suu Chan
- Miyako
- Mari Mari
- Kuri Kuri
- Hiroshin
- Masato
- Manzoe
- Demopuri
- Tome's Car
Airwolf (FC)
Program
- Hiroki Ookawa? (H. Ohkawa)
- Masayoshi Koyama? (M. Koyama)
Design
- Junzou Shimada (J. Shimada)
- Mari Miyazawa? (M. Miyazawa)
Sound
- Kamei
Execute
- Hiroyuki Hiraiwa (H. Hiraiwa)
Dekitate High School (SFC)
Executive Producer
- Takehiro Moriyama
Planner
- Kouji Yamazaki
Director
- Kouji Yamazaki
- Toshihiko Kitazawa
Programmer
- Masakichi
- Hiroki Ohkawa
Character Design
- Kuniyoshi Takazawa
Music Composer
- Kazuo Sawa
Sound Editor
- Masayoshi Koyama
Graphic Design
- Kuniyoshi Takazawa
- Junichi Nishiyama
- Yoshihiro Ohta
- Tomoko Kato
- Kazuo Tsutsui
Scenario Design
- Kouji Yamazaki
- Junichi Nishiyama
Special Thanks
- Yoshio Kaminishi
- Takahiro Nagai
- Seiko Kikui
- Shoutaro Yamada
- Izuho Tanaka
- Ryuji Kagota
- Masashi Sannoh
- Tadashi Noguchi
Quality Assurance
- Kimio Matsumura
- Masayuki Tsuchiya
- Kayo Nishihara
- Teruyo Sakuma
Keiba Eight Special 2 (SFC)
Originally in Japanese (hiragana, kanji, katakana)
Executive Producer (エグゼクティブ プロデューサー)
- Takayuki Kamikura (神蔵 孝之)
Supervisor (スーパーバイザー)
- Shouichi Iida (飯田 祥一)
- Seiji Tashiro (田所 成治)
- Shuuhei Iida (飯田 就平)
Programmer (プログラマー)
- Bad News Alen (バッド ニュース アレン)
- Hiroki Ohkawa (大川 弘樹)
- Hideaki Abe (阿部 秀朗)
- Mieko Katou (加藤 美恵子♥)
Music (ミュージック)
- Kazunaka Yamane (山根 一央)
Sound (サウンド)
- DSP
CG Designer (CGデザイナー)
- Tomoko? Katou (加藤 友子♥)
- Ryuuji Kagota (籠田 隆二)
Character Design (キャラクターデザイン)
- Tomoko? Katou (加藤 友子♥)
Assistant Game Design (アシスタントゲームデザイン)
- Masashi Yamanou (山納 雅士)
Game Design, Scenario (ゲームデザイン・シナリオ)
- Kazuhiro Kawano (かわの かずひろ)
Producer (プロデューサー)
- Atsushi Ohsuga (大須賀 篤)
Special Thanks (スペシャル サンクス)
- Hideyuki Kajimura (樫村 英之)
- Takashi Matsuda (松田 隆)
- Masahiro Uramoto (浦本 昌宏)
- Kouichirou Sakurai (桜井 甲一郎)
- Ichirou Honma (本間 一郎)
- Atsuki Takeda (武田 厚樹)
- Takashi Abe (阿部 崇)
Presented by (制作・企画)
- Imagineer (イマジニア株式会社)
Galaxy Wars (SFC)
Executive Producer
- Takayuki Kamikura
Producer
- Shoichi Iida
Superviser
- Seizi Tashiro
- Syuhei Iida
Publish Director
- Kouichirou Sakurai
Game Design
- Kouichirou Sakurai
- Ichirou Honma
- Masahiro Uramoto
Game Programmer
- Kouichi Nozawa
Sound Programmer
- Masayoshi Koyama
Sound Composer
- DSP
CG Designer
- Tomoko Katoh
Game Designer
- Kazuhiro Bow Kawano
Directors
- Atsushi Ohsuga
Illustrator
- Mitsuru Sugaya
Special Thanks
- Akira Yamashita
Special Coopration
- Universal:
- Tadashi Hashimoto
- Tamaya:
- Sugio Hasegawa
- Messe Sanoh:
- Satoshi Simazaki
Special Thanks to
- Hideyuki Kashimura
- Takashi Mathuda
- Takanori Hanabusa
- Sinzi Okano
- Yoshihisa Ohmaki
Mr. Do! (SFC/SNES)
Executive Producer
- Takayuki Kamikura
Producer
- Shouichi Iida
Super Vise
- Seiji Tashiro
- Syuhei Iida
Publish Director
- Kouichirou Sakurai
Game Programmer
- Mieko Kato
Game Graphics
- Yuuji Ueno
Sound Composer
- Jyunichi Saitoh
Director
- Atsushi Ohsuga
Special Adviser
- Akira Yamashita
Special Cooperation
- Universal Co., Ltd.
- Tamaya: Sugio Hasegawa
- Messe Sanoh: Satoshi Simazaki
Special Thanks to
- Hideyuki Kasimura
- Takashi Mathuda
- Ichirou Honma
- Masahiro Uramoto
- Yoshihisa Ohmaki
Rampart (GB)
Main Programmer
- C-lab.
Sub Programmer
- Kouichi Nozawa (B. Nozawa)
- Masayoshi Koyama (P. Koyama)
Graphic Designer
- Tamagoro
- Onoe
- Woody Rinn
- Yoshihiro Oota (Ota)
- Jun'ichi Nishiyama (Nishii)
- Makuo
- Hiei
- Kimaru Hamada (Kimaru)
Sound Composer
- C-Lab.
Coordinator
- Kazuaki Hoshi (K. Hoshi)
Special Thanks to
- All debuggers
- Motoko
- Lan
Rusty (PC-98)
Scenario
- Naoto Niida
Character Design
- Ringo Moribayashi
Graphic Design
- Mitsuhiro Nakamura
- Kenji Furuichi
Design Work
- Junichi Nishiyama
- Kuniyoshi Takazawa
- Yoshihiro Ohta
- Tomoko Kato
Music Compose
- Masahiro Kajihara
- Kenichi Arakawa
- Ryu Takami
Director
- Naoto Niida
Assistant Director
- Kazuhiro Kawano
Programmer
- Naoto Niida
Assistant Programmer
- Raita Kosone
Voice Work
- Mieko Kato
- Ryoko Sano
- Tomoko Kato
- Junichi Nishiyama
- Masayoshi Koyama
- Yoshihiro Ohta
- Kuniyoshi Takazawa
Voice Compose
- Naoto Niida
Manual Work
- Shinji Kibune
Special Thanks
- News' Staff
- Shoji Saruwatari
- Hiroki Ohkawa
- Kouichi Nozawa
- &
- Tokyo BBS
Producer
- Masayosi Koyama
Driver
- P.M.D Ver4.3e (C)Kaja
- PPSDRV Ver0.1 (C)Kaja
- PDR Ver2.4 (C)NaoNeko
Super Dunk Star (SFC)
Programer
- Hiroshi Ookawa (H. Ohkawa)
- Kouichi Nozawa (B. Nozawa)
- Mieko Katou (Mieko)
Designer
- Onoe
- Kimaru Hamada
- Yoshihiro Oota (Ohta)
- Junichi Nishiyama (T.M. Nishiyama)
Music
- Kazuo Sawa (K. Sawa)
Super Street Basketball (GB)
Program
- Kouichi Nozawa (B. Nozawa)
Design
- Oshida
- M. Kojima
Sound
- Kazuo Sawa (K. Sawa)
- Masayoshi Koyama (Koyama)
Director
- R. Ishizuka
Tower Dream (SFC)
Game Designer
- Orio Kazunori
- Yanagisawa Kenji
- Miyaoka Hiroshi
Original Graphic Designer
- Sakura Tamakichi
Drawing Assistant
- Makino Nobuyasu
Music Composer
- Saito Nobu
Music Coordinator
- Saito Yoshimi
- Hirota Hiromi
Programmer
- Saruwatari Shoji
- Katoh Mieko
Character Graphic Designer
- Masaki Norikazu
- Ueno Yuji
- Takazawa Kuniyoshi
Screen Graphic Designer
- Oki Takahiro
- Akiyama Tetsurou
Ending Graphic Designer
- Inui Satoyuki
- Iimura Masahiro
- Ohba Toshiya
- Aoki Yukihisa
Sound Programmer
- Okamura Sizlla
Title Logo Designer
- Sekine Shin'ichi
Advertisement Manager
- Matsuo Hiroyuki
Board & Chip Equipment
- Magoshi Mokei
Manual Director
- Ohnuma Ryuichi
Manual Art Director
- Maejima Tomoko
Manual Assistant Director
- Saito Akiko
Test Player
- Satoh Tadahiro
- Kashiwagi Katsuya
- Takagi Akio
- Maeda Akira
Special Thanks to
- CEP
- Asian Blow
- Foresites Company, Inc.
- Toss Creative, Inc.
- Tanaka Ryouta
- Takeda Hiroko
- Kouyama Kenichi
- Takami Daizaburou
- Takemoto Kentarou
- Hashimoto Sumihiko
- Osada Nobuhiko
- Koike Hiroyuki
- Sudapin
- Yamazaki Akiyoshi
- Miyake Nobuaki
- Kumamoto Yuko
- Murai Syunsuke
- Sakakibara Takeru
- Mayuzumi Shinichi
- Katoh Rena
- Amemiya Kuniyuki
- Kishimoto Katsuki
- Sasaki Akiko
- Suzuki Hiroaki
- Horio Naomi
- Nakamoto Hika
- Murata Junichi
- Ohki Syuichi
- Yamamoto Yoshinobu
- Kawahara Makoto
- Murata Yuji
- Magoshi Miho
- Yamada Ayumi
- Komatsu Miwako
- Fujii Masahiro
- Ohba Seiko
- Shimamura Masato
- Yonezawa Yuko
- Kida Atsuko
Programmed By
Programming Director
- Koyama Masayoshi
Chief Planning Manager
- Kubo Takeshi
Planning Manager
- Suzuki Yukako
- Niwano Masashi
- Chino Syuhei
Producer
- Shiozaki Gozo
Yadamon Wonderland Dreams (SFC)
Executive Producer
- Hiroyuki Katou (H. Kato)
Producer
- Michio Yokoo (M. Yokoo)
Total Concept
- A. Keath
Original Works
- S. Midland
Art Direction
- S. Hiiro
System Works
- Akitoshi Kawano (A. Kawano)
Pixel Arts
- Tsurugi Oda (T. Oda)
Planning Works
- Kataru Uchimura (K. Uchimura)
Music Compose
- Kazuo Sawa (K. Sawa)
Production Consultant
- M. Sakurai
Assistant Producer
- Hiromichi Minato (H. Minato)
Developed by
- Shout! Designworks
Distributed by
- Tokuma Japan Communications
Director
- Akishi Imai (A. Imai)
Published by
- Tokuma Shoten
CG Works
- Shinji Tagou? (S. Tagou)
- Y. Hayashi
- Kouji Utsunomiya? (MC.Kouji)
Assistant Program
- Haruo Suzuki? (H. Suzuki)
- Kataru Uchimura (Talk.U)
OP ED Program
- Shinichi Abe (S. Abe)
- Takeshi Santou (T. Santo)
Sound Driver
- Masayoshi Koyama (M. Koyama)
NPC Design
- Shanghai.BS
- O. Mangetsu
- M. Furihata
Translation Works
- M. Takakura
- T. William
Cooperation
- Yadamon Project Commitee
Special Thanks to
- Tokuma Shoten Intermedia
- H. Sakai
- A. Miura
- H. Fukunaga
- K. Aoyama